18. 4. 2021

Kde vzít velké peníze?

Od devene

Lidé, které považujeme za alespoň trochu normální, slušné a civilizované, mají i určité rysy, které jsou jim společné. A mezi to, co takovým normálním lidem nechybí, patří nějaká střecha nad hlavou.

Je pochopitelné, že různí lidé mají různé podmínky, a proto někdy žijí v domech či bytech, někdy ve vlastním, někdy v družstevním a někdy třeba i jen pronajatém objektu. Ale všichni do jednoho mají své bydliště.

Ovšem sehnat si takové bydlení nemusí být ani trochu hračka. Zejména pokud si člověk zvolí za svou metu ten nejdokonalejší ze způsobů bydlení, tedy vlastní objekt.

mince v ruce

Pokud chce někdo bydlet ve svém, pochopitelně může. V tom mu nebrání nic… kromě dost častého úkazu, jímž je nedostatečná solventnost. Takové vlastní bydlení je totiž – jak všichni velice dobře víme – hodně drahá záležitost, na niž se nejednou nezmohou ani velice dobře situovaní našinci. Jistě, časem by si tito možná na své bydlení našetřili, jenže než by se tak stalo, utekly by nejspíše desítky let, a nakonec by se taková koupě ještě notně prodražila, protože ceny nemovitostí setrvale rostou a co si dnes pořídíme za určitou částku, to už v budoucnu za stejné peníze nikde neseženeme.

A proto si ti, kdo chtějí mít vlastní bydlení, tradičně berou půjčky, jimž se říká hypotéky. Člověk tu dostane třeba i astronomickou částku, za kterou se zaručí zástavou pořizované nebo třeba i jiné nemovitosti, a pak už jenom dlouhodobě splácí bez rizika, že by mu vzhledem k rostoucím cenám byla taková nemovitost dost možná i čím dál tím nedostupnější.

mix peněz

A lidem tak pomáhá třeba hypotéka na stavbu domu, s jejíž pomocí dosáhnou svého, tedy onoho vytouženého vlastního bydlení.

A vlastně tu nemusí ani jít o bydlení. Podobná nebankovní hypotéka může pomoci i těm, kdo už nějaký ten objekt mají a potřebují jenom peníze. Protože díky možnosti tu nemovitost zastavit může podobná hypotéka pomoci i v tomto ohledu.