17. 6. 2019

Pomozte přírodě!

Od devene

Odpad, který naše civilizace produkuje se bohužel dostává úplně všude. Nejen na skládky, ale také do řek, lesů, na pole, ale i na chodníky ulic a zkrátka vůbec na místa, kam ani v nejmenším nepatří. Co tedy dělat, aby se toto nedělo? Je hned několik způsobů, jak tomu můžete napomoci.

Nevyhazujte věci! Snažte se produkovat co nejméně odpadků, pokud možno jen takové, aby bylo snadné je vytřídit. Spousty věcí se dají využít opakovaně, nebo například jiným způsobem, než je úplně odepíšete.
přeplněný kontejner

Třiďte odpad! Spousty materiálů je možno v dnešní době recyklovat a používat dál, případně vytvářet další výrobky. V každé obci i městě naleznete kontejnery určené pro třídění surovin, které je dobré využívat právě proto, aby se již jednou získaný materiál nezmařil.

Sbírejte a vracejte zpět! Pokud chodíte na procházky, nebo pěší výlety, vezměte si třeba pytel, nebo i jen batoh a sbírejte vše co do přírody někdo jen tak pohodil a rozhodně to tam nepatří. Pokud vezmete například i kovové plechovky, obaly a tak dále, můžete za ně ve sběrně získat i slušný peníz, to samé i vratné lahve od piva a od limonád.
malý stromeček

Vysvětlujte! Spousty lidí o těchto problémech vůbec nepřemýšlí, možná ani nevědí a nemají v plánu je ani v nejmenším řešit. Proto vysvětlujte svému okolí, že je potřeba dávat pozor na naši přírodu a Zemi, jelikož žádná další pro nás již nebude! Šiřte osvětu o tom, že by se lidé měli snažit přemýšlet a konat tak, abychom si svět udrželi v co největším pořádku.

Nekupujte zbytečně víc! Víte, jak dlouhá je průměrná doba použití jednoho igelitového sáčku? V průměru je to asi jedenáct minut. To není moc, že? A teď si sáhněte do svědomí, co děláte s pytlíkem od rohlíků? Vyhazujete jej, nebo jej ještě využijete jinak? A co takhle si jej znovu přinést do obchodu pro další rohlíky? Pokud budete věci používat opakovaně, prodloužíte jejich životnost. Co ale potraviny, které jsou zabalené zbytečně v moc obalech? Pokud je přestaneme kupovat, přestanou je tak i balit. Například typicky zabalená okurka (která má přirozenou slupku) do igelitu je naprosto nesmyslná.