30. 4. 2023

Malujeme byt

Od devene

Malování bytu by měl dnes zvládnout téměř každý člověk, který si na to troufne. Důležité je, všechno si nejprve naplánovat. Nabídka potřeb a pomůcek k malování je široká.

Pokud s námi v bytě žijí domácí mazlíčci, měli bychom tento interval zkrátit na polovinu. Některé místnosti, které využíváme na vaření nebo koupelna či chodba, potřebují vymalovat také častěji.
bezradný malíř
V první řadě bychom si měli vybrat počasí. Pokud to jde, mělo by být teplo a slunečno s možností větrání. Pokud na počasí čekat nemůžeme, dejme se do toho i tak. Musíme také dobře větrat a popřípadě i přitopit, aby malba rychleji schnula a abychom se nezdržovali čekáním na malování dalších vrstev. 

Nejprve přikryjeme veškerý nábytek, abychom si usnadnili pozdější úklid. Můžeme použít krycí pásky na okna, dveře a ostatní předměty. Pak si přichystáme podklad. Zbavíme ho nečistot a nerovností a naneseme penetraci.
malování bílou
Velkou pozornost věnujeme výběru barvy. Dnes jsou oblíbeny pro svou odolnost a krycí schopnost barvy disperzní. Na nanášení barvy si můžeme vybrat z nepřeberného množství malířských štětek, štětců, válečků nebo stříkacích pistolí. Válečky jsou v nabídce i takové, co se nemusí namáčet v barvě, ale barva rukojeti se dávkuje přímo do válečku.  U tohoto válečku šetříme čas, ale musíme počítat s větší spotřebou barvy. Práce s pistolí je nejrychlejší, ale nadělá mnoho nepořádku, který pak musíme sami uklidit.
barvy k malování
Před malováním je dobré, abychom namočili štětku nebo váleček na dvě hodiny do vody. Nebudeme muset potom tak často namáčet do barvy. Začínáme malovat od hran oken a okolo zásuvek a pokračujeme od stropu až k podlaze. Barva na první vrstvu může být řidší, aby se lépe propojila s původní malbou. Druhá vrstva by měla být přesnější a měli bychom postupovat ve směru dopadu denního světla, od oken ke dveřím. Vyvarujeme se tak šmouhám a výsledek bude lepší.