30. 4. 2023

Hobby nebo jen práce?

Od devene

Pokud se nechcete spoléhat jen na řemeslníky, dáte se do práce sami. Prostě jen děláte, co je potřeba. Tím si zajistíte zábavu na celý rok. Jen údržba toho všeho vás bude stát spoustu času. Uvnitř domu třeba malování a natírání, ale venku je toho přece jen více. Pravidelné sekání trávníku, hrabání, sušení sena, pletí, stříhání stromů a keřů atd. Pro oživení trávníku nasadíme sem tam nějaký keřík nebo stromek a vybudujeme nějakou tu skalku s pergolou, abychom měli kde relaxovat. Když nás bude více, můžeme se dát sami i do oplocení pozemku. Na zahrádce pěstujeme zeleninu, pokud je zahrádka větší a pěstujeme i brambory, bude se nám hodit nějaká mechanizace.
keře před domem
Máte-li zvířátka, můžete si připsat další hobby. Ať už se jedná o pejska, králíky, slepice nebo něco dalšího. Všechno živé i neživé potřebuje naši starost a pravidelnou péči. Někdy opravdu nevíte, co dříve.
Své hobby můžeme ještě rozvinout, když provádíme jakoukoliv přestavbu. Můžeme zkusit zedničit, máme-li míchačku, položit vodovod, odpady, topení, dlažbu, elektroinstalaci, zkrátka všechno, na co si troufneme. Při nákupu materiálu nám ochotně ve stavebninách poradí.
slepice a kohout
Také ženy mohou své domácí činnosti brát jako hobby. Ať už se to týká vaření, úklidu, žehlení, šití nebo pletení. V letním období je to sběr a konzervace ovoce a zeleniny ze zahrady. Začíná to třešněmi, pak nakládáním okurků, sklizeň česneku a cibule, pak konzervace rajčat, švestek, jablek. Ještě vytáhneme ze země mrkev, petržel, pastinák a celer. Samozřejmě se toho snažíme vypěstovat tolik, abychom měli během léta na jídlo i na zavaření na zimu. Můžeme si udělat zásobu leča, kečupu, čalamád, kompotů nebo třeba povidel. Část úrody můžeme dát do mrazáku. Do další sklizně máme o ovoce a zeleninu postaráno.
Nedílnou součástí zahrádek jsou samozřejmě i bylinky, které postupně sklízíme a sušíme. Můžeme si z nich udělat směsi, které využijeme při vaření nebo k přípravě léčivých čajů.
sklizené ovoce
Hledáme-li nějaké hobby, kterému bychom se chtěli věnovat více, stačí se jen porozhlédnout a vybrat si nějakou z činností, které se věnujeme každý den.
Náš život je hobby!