24. 4. 2021

Jaké známe typy schodišť?

Od devene

Alespoň v omezeném množství je najdeme snad v každém domě. Někde se jedná o větší plochu, jinde pouze jeden či dva nášlapy. Řeč je o schodištích, které tvoří důležitý prvek zejména v těch domácnostech, kde je třeba překonávat různé výškové rozdíly.

stairs-5623242_1280

Už samotná definice nám poví, o jak důležitý prvek se vlastně jedná. Zní nějak takto: Jde o šikmou nosnou konstrukci, která slouží k propojení jednotlivých podlaží, případně k pěšímu překonání určitého výškového rozdílu. Aby byl tento prvek bezpečný, bývá jeho nedílnou součástí zábradlí či madlo.

Již dávno však schodiště neplní pouze tuto praktickou a bezpečností funkcí, důležitá je též funkce estetická. Z tohoto důvodu se dnes můžeme setkat s poměrně širokým spektrem typů, mezi nimiž můžeme vybírat. Omezuje nás však prostor či jiné atypické vlastnosti prostor, kam má být umístěno. Kromě tvaru a typu pak vybíráme ještě z mnoha materiálů, přičemž často volíme také jejich kombinace.

room-6055040_1280

Co se týká materiálů, mezi nejčastější patří dřevo a kov. Celodřevěná schodiště jsou prostě evergreenem, který již spoustu let vydržel a jistě další spoustu ještě vydrží. Jsou stále v kurzu – hodí se totiž téměř do každého prostoru. Celokovová zase přímo vybízí ke kombinaci s jiným materiálem, přičemž nejoblíbenější variantou je dřevo.

Typově rozpoznáváme tato schodiště:

  • Točitá

Jsou výbornou volbou do malých prostor. Vhodné je volit takové materiály, které dodají na vzdušnosti.

  • Segmentovaná

Jak již jejich název napovídá, skládají se z několika prvků neboli segmentů, které se pak jednoduše poskládají na sebe. Můžeme tak získat schodiště ve tvaru písmene L, I nebo U, přičemž výsledek je velice originální.

  • Bočnicová

Jedná se o takový typ, kdy jednotlivé schodnice jsou ukotveny na nosnou zeď, díky čemuž odpadá nutnost těžkopádné konstrukce a vzniká vzdušný a vzhledově velmi zajímavý prvek.

  • Atypická

Koho neuspokojí ani jeden z výše uvedených typů, může sáhnout po individuální realizaci na míru. Konstrukce se tak zcela přizpůsobí prostoru, přičemž ale musí splňovat bezpečnostní normy dané zákonem.