18. 4. 2021

Jak spočítat „čistou mzdu“?

Od devene

Díky naší kalkulačce nemusíte studovat daňové zákony, ale zcela jednoduše vyplnit příslušné kolonky a jedním klikem získáte přehled, kolik budete brát a kolik si z vaší mzdy spočítat čistou mzdu https://www.kalkulackacistemzdy.cz/ ukrojí stát.

Před použitím kalkulátoru je dobré znát rozdíly mezi hrubou a čistou mzdou, případně dobírkou. Anebo ještě superhrubou mzdou.

Všechny tyto veličiny se týkají vaší odměny, kterou na konci měsíce zúčtuje váš zaměstnavatel a počítá se všemi atributy, respektive od letošního roku již vynechává superhrubou mzdu.

kalkulačka peníze

Ta totiž platila několik let a znamenala v konečné fázi pro zaměstnance vyšší odvody záloh na dani. Pokud by vás zajímalo proč, pak proto, že zdanitelný příjem (ten, ze kterého se vypočítává záloha na daň) byl fiktivně navýšen o povinné pojistné, které je povinen platit zaměstnavatel za zaměstnance. Což je zhruba o třicet čtyři procent navýšení. Bylo to dáno kdysi novelou zákona o daních.

finance bydlení

Takže od 1. ledna roku 2021 už na pojem superhrubá mzda můžete zapomenout a zcela ho vypustit z hlavy. Pro náš výpočet zůstává základní veličina jakou je znát svoji celkovou hrubou mzdu a pak už jednoduše získáte přepočet na čistou mzdu za pomocí naší mzdové kalkulačky. Jen tak zjistíte, kolik peněz budete brát, respektive, jaká bude vaše čistá netto mzda. Rozdíl totiž může být i mezi čistou mzdou, což je hrubá mzda mínus záloha na daň a povinné pojistné, které je povinen platit zaměstnanec a mezi tím, co budete „dobírat“. To znamená, co vám zaměstnavatel pošle na váš bankovní účet anebo co naleznete ve výplatním sáčku, pokud si nepřejete zasílat mzdu na účet. K tomu vás totiž zaměstnavatel nesmí nutit! Je to zcela na vašem uvážení, zda si účet založíte či nikoliv.

Dobírka se může lišit oproti čisté mzdě o různé srážky ze mzdy, jako jsou například stravenky, záloha na mzdu, nevyúčtované zálohy na cestovní náhrady i případně i exekuční srážky a to ať přednostní či nepřednostní. Také zaměstnavatel bez vašeho souhlasu může provést srážku za náhradu mzdy za dovolenou, na níž vám nevzniklo právo anebo pokud jste na ni právo ztratil. To se týká např. přečerpané dovolené v případě předčasného ukončení pracovního poměru apod.