18. 1. 2022

Jak proměnit bydlení i s napjatým rozpočtem

Od devene

Mít stylový byt, když je vaše bankovní konto nadité, to není nic náročného. Ti, kdo designu nerozumí, si zkrátka pozvou odborníky, a voilá, jejich byt vypadá jako z katalogu. Ne každý má však tolik peněz, aby mohl vyhodit veškerý nehezký nábytek i dekorace, a vše během chvíle nahradit. Některé věci však vyžadují především nápaditost, a umění pracovat s tím, co máte.

Návleky a potahy

Ne, zde opravdu není řeč o návlecích na nohy, bez kterých vás nepustí na prohlídku zámku. Návleky jsou skvělým, a cenově dostupným způsobem, jak proměnit staré a ošklivé, ve zdánlivě nové, a krásné. Stačí znát rozměry, a trochu pátrat. Elastické návleky seženete například na jídelní židle, a vedle toho, že zakryjí staré, a nevzhledné polstrování, jsou také velmi praktické. Při ušpinění je totiž stačí sundat, a vyprat. Na internetu je seženete v cenách už okolo 100Kč za kus, což je cena, za kterou novou, funkční židli nejspíš nepořídíte. Tyto elastické potahy však sežnete třeba i na křesla, nebo dokonce pohovky. V případě asymetrických rozměrů si je pak můžete ušít sami, nebo požádat šikovnou švadlenu. 

světlá jídelna

Kuchyně

Vyměnit kuchyňská dvířka u skříněk mnohdy stačí, aby celá kuchyně najednou získala nový, svěží vzhled. Taková dvířka seženete například na internetu, nebo ve velkých prodejnách, jako je Ikea. Úchytky pak zakoupíte v jakémkoliv hobby marketu, a to doslova za pár korun. Pokud však máte skříňky v rozměrech, či tvarech, na něž se nová dvířka shání jen těžko, a nechce se vám investovat do celých skříněk, stačí jednoduše dvířka přetřít, nebo použít samolepící tapetu, a vyměnit úchytky. V hobby marketu pak seženete i barvy vhodné k natření kuchyňské linky.

barevná kuchyně

Dekorace

Nemáte rádi laciné dekorace z obchodů s levným, a sériovým zbožím, ale nemůžete si dovolit platit za kvalitu a design? To rovněž nebude žádný problém. Spoustu dekorací si totiž snadno vyrobíte sami, a návody naleznete přímo na internetu. Můžete třeba vyzkoušet košíky z papíru, origami misky, háčkované ubrusy, nebo domácí výrobu svíček.