30. 4. 2023

Fenomén fitness

Od devene

Ve skupina či individuálně?

Pokud jste úplný začátečník a vůbec nevíte jak na to, pak pro vás může být velkou pomocí cvičení ve skupině. Dnes již existují fitness centra, která nabízí nejen individuální zónu, ale také mnoho druhů skupinových tréningů. Můžete si tak vybrat to cvičení, které koresponduje s vašim cílem – hubnutí, nabírání svalů, nebo zlepšení fyzické kondice. Skupinové tréningy jsou výborné v tom, že vám trenér přesně určí jak cvičit a kontroluje, zda cvičíte správně. Pro začátečníka je to ideální možnost, jak se naučit správně posilovat. Co když ale chcete raději cvičit samostatně?
kovové čínky

Jak na to

Chcete-li zhubnout, měli byste se zaměřit na takzvané kruhové tréningy. Ty fungují na jednoduchém principu; obvykle se v krátkém intervalu vystřídá několik různých cviků, na každém stanovišti jeden. Časový interval je zvolen tak, abyste například dvacet vteřin intenzivně cvičili a deset vteřin odpočívali. Toto provádíte tak dlouho, dokud nevystřídáte všechna stanoviště. Většinou se pak celý okruh znovu opakuje. Je prokázáno, že tímto intenzivním tréningem se spalují tuky nejefektivněji, navíc sílí celé tělo a posiluje se i vaše kondice.
Pokud chcete primárně nabrat svaly, bude pro vás nejlepší volnou silový tréning v posilovně. Ten by neměl probíhat častěji než třikrát týdně. Je třeba si svaly rozdělit do skupin (nohy, ruce a záda a břicho) a každé svalové skupině se věnovat zvlášť. Pro nabírání svalů je velmi důležitá váha, jakou zvedáte, a počet opakování. Měli byste zvedat těžší váhu s méně opakováním. Pokud byste naopak hubli, zvedali byste váhu nižší s více opakováním. Každou sérii (počet opakování) zopakujte třikrát a dávejte mezi nimi větší pauzy.
Pokud vám jde čistě o kondici, ideálním pro vás bude takzvané kardio. To může být například zmíněný kruhový tréning, běh, sprinty, jízda na kole a podobně. Jak často kardio cvičit? Tak často, jak vám to vaše tělo dovolí. Ideální tréninkový plán by měl obsahovat jak kardio, tak posilování. Například v pondělí, středu a pátek posilování a v úterý a čtvrtek kardio.
metr kolem břicha
Na internetu existuje obrovské množství návodů jak správně cvičit, ale u pohybu platí více než u čehokoliv jiného naslouchat svému tělu. To si řekne samo, co je mu příjemné a co už ne a tím byste se měli řídit víc než radami druhých lidí. Každé lidské tělo funguje jinak a to, co vyhovuje ostatním, nemusí platit na vás.