22. 3. 2022

Bydlení v ČR – jedna velká katastrofa

Od devene

S bydlením je to v dnešní době opravdu těžké. Hypotéku na svoje vlastní bydlení už nedostane jen tak někdo, což snižuje možnost mít svůj byt nebo dům. Co je ale horší je to, že nemovitosti prostě nejsou. Jak je to možné? Ti, kdo měli nějaké peníze navíc, tak je investovali do nemovitostí. Tím došlo k tomu, že nemovitostí k pořízení je čím dál méně, s to jak novostaveb, tak domů k rekonstrukci. K dostání nejsou ani pozemky, a cena za ně je opravdu astronomická. Bydlet se ale musí. Těžko říct, zda a kdy dojde k nějakému zlepšení této situace. Z těchto důvodů ale lidé sahají čím dál častěji k pořizování alternativního bydlení ve formě mobilních domů, jurt a dalších dočasných staveb.

bytová výstavba

Zejména mladí lidé jsou často ochotni bydlet jinak, než většina. Současná situace na trhu s nemovitostmi je dohnala k tomu, že si koupí nebo dokonce postaví maličký domek, a navíc většinou z čistě přírodní materiálů. Díky tomu mají svůj domek, ke všemu ekologický, a bez hypotéky. Jiní zase sáhnou po hotovém mobilním domě, který lze převézt na jiný pozemek, případně skvěle funguje jako sezonní chata. I tyto možnosti jsou ale pro lidi, kteří nějaké finance mají, protože samozřejmě nic není zadarmo.

Je důležité vést lidi po škole k tomu, aby si šetřili peníze. Ideální je se spořením začít ještě na střední škole, kdy většina z nás získává první zkušenosti s brigádami. Není nic neobvyklého, že musí mít člověk k dispozici několik desítek tisíc korun k tomu, aby vůbec mohl začít bydlet v nájmu. Nedostatek bytů a domů je již dnes značný, a je těžké odhadovat, jak a kdy bude tato situace vyřešena, jestli vůbec. Zdražuje se i stavební materiál, a proto se už objevují rozestavěné domy, které jejich majitelé nezvládnou dostavět, protože za peníze, které dostali, nemůžou postavit to, co měli v plánu.

nový dům

Pravděpodobně budeme muset vydržet a bydlet opět více generací v jednom domě, či dokonce bytě. Zůstat u rodičů i po škole není v dnešní době ostuda, protože bydlení je velmi těžko dostupné a drahé. Je ostuda vlád této země, kam nechaly bydlení zajít. Je to základní životní potřeba, a proto je nutné tuto situaci urychleně řešit.