8. 12. 2017

Pokojové rostliny pomáhají čistit vzduch od škodlivých látek

Od devene

Americký úřad pro výzkum Vesmíru NASA podrobil testům pokojové rostliny a zjistil zajímavá fakta. Většina z nich zvládla eliminovat z ovzduší nebezpečné těkavé látky, např. trichloretylen, benzen, formaldehyd, amoniak, nebo xylen. Mimo jiné čistí vzduch i od přemnožených bakterií a od prachu. Tato studie ve svém závěru uvádí, že bychom měli na každých deset čtverečních metrů plochy mít v místnosti alespoň jednu takovou rostlinu.
čaj na knihách

Zelenec – jedna z nejrozšířenějších pokojových rostlin

Úspěšně si poradí s oxidem uhelnatým, s formaldehydem a xylenem. Pochopitelně v nižších koncentracích, které se běžně v lidských příbytcích vyskytují. Zelenec dobře snáší chladnější prostory a nevyhovuje mu přímé sluneční světlo. Dokážou jej vypěstovat i začátečníci a můžete jimi osadit dokonce i garáže, kde budou pohlcovat jedovaté výpary výfukových zplodin.

Dracéna

Pohlcuje všechny výše jmenované chemické látky, v tomto směru je považována za nejúčinnější prostředek. Dracéna, neboli dračinec, je však jedovatá a musíte být obezřetní, jestliže máte doma zvířecího mazlíčka. Většinou ale mají zvířata dobrou intuici a okusují pouze rostliny nejedovaté. Jedovatým se vyhýbají.

Tchýnin jazyk má doma snad každý

Je to velice nenáročná rostlina, která snese i nešetrné zacházení pěstitelů – začátečníků, ovšem její účinky v očistě vzduchu jsou velice silné. Zvládne eliminovat xylen, trichloretylen, toluen, benzen a formaldehyd. Tchýnin jazyk se hodí kamkoliv do bytu, pozor však na ostrý bodec na konci vysokých štíhlých listů.
listy aloe

Lopatkovec – malý, ale účinný pomocník

Poradí si se zvýšeným výskytem formaldehydu (zejména uvolňovaného z dřevotřískového nábytku), zvládne i benzen, amoniak a trichloretylen.  Můžete jej umístit kamkoliv, kromě slunných míst, špatně však snáší přelití zálivkou.

Aloe vera – všelék

Její léčivé účinky jsou známy už po dlouhá staletí, pomáhá při zevních i vnitřních nemocech, popáleninách, má výrazné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Urychluje hojení ran. Z ovzduší pohlcuje především formaldehyd.