20. 5. 2019

Jak v dětech probudit kreativitu

Od devene

Kreativita v životě dnešních lidí je opravdu ceněná, a to i v běžném životě. Život si kreativitu žádá a ta nevznikne jenom tak z ničeho nic. Kreativitu musíme podporovat a to především v maličkých dětech. Jak na to?

vodovky u bloku

1.      Nechte děti kreslit a tvořit

Děti potřebují především možnost svobodného projevu a možnost užít si právě tu fázi tvoření, která je zrovna pohltila. Nechte děti, aby se pořádně vyřádily, užily si kreativní fázi a rozhodně je nebrzděte. Ani ve chvíli, kdy dělají nepořádek. Samozřejmě musíte mít domluvená nějaká pravidla – třeba že se kreslí jen po papíře, nebo to, že se kreslí po tabuli.

2.      Zapište děti do kroužku

Pokud mají děti zájem o kreslení, pak se nebojte je zapsat do nějakého z kroužků. Děti mohou chodit do kroužku kreslení, malby, tvoření, keramiky či jiných technik. Důležité je, že pokud tyto aktivity vede odborník, pak v dětech dokáže podpořit jejich zájem a ukázat jim, jak se v tomto oboru rozvíjet. Je jenom na vás, koho vyberete, aby vedl vaše děti právě k potřebné kreativitě.

3.      Nechte děti přemýšlet

Nechte na dětech, aby se zapojovali třeba do plánování víkendů. Plánování a kreativita jdou totiž ruku v ruce, pokud se mají děti naučit kreativitě a podpořit je v tom, pak je nechte částečně rozhodovat o svém životě a nediktujte jim, jak budou trávit veškerý svůj volný čas.

4.      Vybavte se

Důležité je vybavení, nebudou vám stačit pouze pastelky či voskovky. Je dobré si pořídit různé barvy, pro různé techniky, zkusit třeba malbu na oblečení, či děti nechat přemalovat staré boty. Prostě pro rozvoj kreativity potřebujete materiální zázemí. Naštěstí v dnešní době není problém sehnat v podstatě jakékoli potřeby pro tvoření.
sklenice na štětce

5.      Počítače

Ani na počítačích nemusí vaše děti zahálet. Jsou programy, které vaše děti podpoří v kreativním myšlení a ve kterých se opravdu vyřádí. I některé hry napomáhají kreativnímu myšlení.