27. 5. 2018

Připravte si rychlou svačinu, která vaše tělo nabije vitamíny a minerály

Od devene

Naklíčit si nějaká semínka je snadné. A to v případě, ať už sáhnete po čemkoli. Český spotřebitel má v tomto směru k dispozici bohatou nabídku semen, které k tomuto účelu může použít. Vlastně to jediné, co musí sledovat je, zda tato semena nejsou nějak chemicky ošetřena, což je běžné u osiva určeného pro zahradnické účely. Nicméně semen určených ke konzumaci, které můžete k tomuto účelu použít, naleznete v obchodech s potravinami či se zdravou výživou více než dost.
roztříděné semena.jpg
Vybírat tak můžete se široké palety možností, a především také chutí, neboť klíčky různých semínek vaše chuťové pohárky nenechají zahálet. A skvělé je, že vás takový nákup materiálu ke klíčení nebude stát víc než několik korun.
řeřicha setá.jpg
A jak si semínka naklíčit? Nebudete k tomu potřebovat nic složitého ani speciálního. Snad to jediné, do čeho se vyplatí investovat, je miska na klíčení. Ovšem i bez ní se dá snadno obejít, pravdou však je, že vám celý proces přípravy chutné svačinky významně usnadní. Každopádně to první, co je potřeba udělat, je semínka na několik hodin ponořit do vody. Díky tomu nabobtnají a celý proces klíčení se rozběhne. Semenné obaly prasknou a na světlo se brzy vyloupne malý klíček. Ovšem pozor, semena by neměla ležet ve vodě právě déle než několik hodin nutných k nabobtnání a tím k rozběhnutí klíčení. Dále už je potřeba nechat klíčící semínka odpočívat pouze ve vlhkém a teplém prostředí, které je ke klíčení ideální.
semínka s klíčky.jpg
Vhodné proto je, semena několikrát denně propláchnout studenou vodou. Klíčící se rostlinky se tak optimálně navlhčí, spláchnou se postupně opadávající semenné slupky a také látky, které se při klíčení uvolňují. A tento postup stačí několikrát zopakovat a za pár dní bude vaše chutná a čerstvá vitamínová bomba plně připravena ke konzumaci. A záleží jen na vás, zda si klíčky vychutnáte jako hlavní jídlo, zajímavou přílohu či salát.