3. 10. 2018

Přemýšlíte o pořízení klimatizace?

Od devene

Majitelé bytů a domů, kteří si chtějí pořídit klimatizaci, často přemýšlí, jakou nejvhodnější klimatizaci volit, vzhledem k náročnosti instalace. Velkou roli zde také hrají nevzhledné venkovní kondenzátory tzv. venkovní jednotky. Jsou většinou nevzhledné na nových fasádách domů a navíc někteří majitelé domů vám je ani nedovolí instalovat.
klimatizace u budovy
Dnes již klimatizace není luxus, je běžně používaná v autech, domácnostech a kancelářích. V některých kancelářích a provozovnách se bez ní dnes jen těžko obejdete. Dnešní výrobci klimatizací nabízí již velmi technicky vyspělá zařízení, kromě chlazení vzduchu tyto výrobky zvládají i vytápění, filtraci, ionizaci zvlhčování a odvlhčování vzduchu. Některé také umí fungovat jako tepelná čerpadla, což je velmi hospodárný způsob zvláště v přechodném období na jaře a na podzim.
části klimatizace
Některé typy klimatizací:
Mobilní – nejčastěji kupované jako dodatečné zařízení, jsou přemístitelné, levnější, nevýhodou je hlučnější provoz a nutnost vyvedení hadice s teplým vzduchem ven.
Split systémy – tzv.dělené, kdy klimatizace skládá ze dvou jednotek, vnitřní a vnější, je tišší ale většinou se s ní musí počítat již při stavbě budovy.
Multisplit – fungují stejně jako split, k venkovní jednotce je připojeno více zařízení, (každé má svůj termostat), takže v jednotlivých místnostech můžete nastavit odlišné teploty.
Vnitřní – dělí se dále dle typu umístění např. nástěnné, podstropní, mezistropní, kazetové, VRF a centrální.
komerční klimatizace
Tyto klimatizace potřebují také pravidelnou údržbu odborníky, bez které se neobejdou. Samozřejmě jsou také rozdělené, podle energetické třídy, podle chladícího výkonu a průtoku vzduchu. Pro alergikymůže být také zajímavé, že některé klimatizace mají v sobě tzv. absorpční filtr. Tyto filtry zachycují prach a různé mikroskopické bakterie, které jsou právě velice doporučovány do rodin alergiků, v provozu třeba do čekáren a místností s větším pohybem osob.