11. 3. 2022

Co je příčinou současného prudkého zdražování

Od devene

Jednou z mnoha věcí, které lze o ekonomice říci, je, že není stabilní a může se velmi rychle změnit. To koneckonců zažíváme i v současné době, kdy dochází k prudkému zdražování prakticky všeho, včetně základních potravin. Je samozřejmě jasné, že lidem se to rozhodně nelíbí, zvláště když přihlédneme k faktu, že průměrné mzdy a důchody v žádném případě nerostou ve stejném tempu. Celkově se tedy dá říci, že naše populace chudne.

 

hromada svazků bankovek

 

Jednou z věcí, která by nás zde měla zajímat, je samozřejmě důvod onoho zdražování. Nic se neděje jen tak samo od sebe, a abychom pochopili, proč se to děje, musíme pátrat po prvotní příčině. A tu v tomto případě není tak těžké nalézt. Na vině je především válka na Ukrajině a s tím spojený omezený obchod s Ruskem. To bylo až doposud jedním z hlavních dodavatelů ropy. Je tedy jasné, že její cena, stejně jako cena benzinu a nafty, značně stoupne. To byla ostatně jedna z prvních věcí, kterou jsme zaznamenali i u nás.

 

pokladnička ve tvaru prasátka

 

Ovšem jen málokdo si uvědomil, jaké důsledky to bude mít. Nevzali jsme totiž v úvahu, že tyto pohonné hmoty používají nejen běžní občané, nýbrž že jsou také nezbytné pro dopravu zboží. A to často cestuje na velké dálky. Je tedy jasné, že se jeho doprava značně prodraží. Tím se zvýší i náklady prodejci, který následně musí zvýšit jejich cenu, aby je dokázal pokrýt. Důsledkem pak je plošné zdražování, kterého jsme nyní svědky.

 

Otázkou ovšem je, co s tím můžeme dělat. My jako občané prakticky nic. Jedinou možností, kterou máme, je snažit se najít levnější zdroj pohonných hmot, což je něco, o co usilují všechny státy. Nesmíme si totiž myslet, že jsme v tom sami – prudké zdražení zasáhlo prakticky celý svět. A nám nezbývá než se tomu přizpůsobit. Pravdou totiž je, že by mohlo být ještě mnohem hůř. Proto bychom tuto situaci měli přijmout a udělat příslušná opatření. Věřte, že se rozhodně budou hodit.